PDFDrukujEmail

KOMPUTER

Wsparcie dla technik obróbki dźwięku ze strony urządzeń komputerowych powoduje, że coraz częściej źródłem sygnału audio jest komputer. Źródłem z którego pochodzi sygnał to najczęściej standardowa karta dźwiękowa, wyposażona w wyjścia i wejścia niesymetryczne na złączach Jack 3,5mm. Rozwiązania profesjonalne lub studyjne wyposażone są większą ilość wejść i wyjść w standardzie złączy XLR lub Jack 6,3mm. Komputery są nie tylko źródłem sygnałów analogowych związanych z dźwiękiem, ich podstawowym formatem sygnału jest postać cyfrowa.

W przeciwieństwie do analogowych sygnałów audio, postać cyfrowa reprezentująca tylko dwie wartości 0 i 1. które najczęściej odpowiadają poziomowi napięć 0V i +5V zorganizowanych w odpowiedni format, jednak nie wyczerpuje to możliwości jakie spotykamy w rzeczywistości. Szyny danych mogą pracować z obniżonymi napięciami do 3,3V lub rozpiętość sygnału może zawierać się pomiędzy +15V, a -15V dla standardów przesyłu danych np. RS232, RS485 itp.. Wewnątrz urządzenia spotkamy wielką ilość złączy krawędziowych, slot, złączy taśmowych itp. Do komunikacji komputera ze światem zewnętrznym dla rozwiązań stacjonarnych zazwyczaj służą różnego rodzaju złącza rodziny BD (DB9, DB15, DB25), dla urządzeń przenośnych ilość portów zazwyczaj jest ograniczana i przesył danych może następować za pośrednictwem bardzo popularnych złączy typu USB. Komunikacja z siecią Ethernet zazwyczaj wykorzystuje złącza RJ45. Zagadnienia związane z przesyłem danych i specyfiką standardów komputerowych są na tyle szerokie, że opisanie wszystkich rozwiązań w tym miejscu jest bez celowe, gdyż stanowczo wykracza poza zakres złożonej tematyki na tej stronie. Aby uprościć i usystematyzować zagadnienie związane z złączami i okablowaniem dla komputerów, skupię się tylko na najbardziej podstawowych sprawach. Najczęściej spotykane złącza znajdują się na zdjęciach poniżej.

Jak widać są to złącza USB, FireWire, RJ45. Na chwilę obecną kable stosowane do złączenia z tymi złączami wykonywane są jako prefabrykowane złączami, więc trudno będzie spotkać na rynku dedykowany kabel dla interfejsu USB sprzedawany „z metra”. Wyjątkiem jest skrętka CAT5, którą spotkamy prawie w każdym sklepie z kablami/elektroniką.

Źródła sygnału: routery, karty sieciowe, sieć Ethernet

Kabel – skrętka komputerowa CCAT5

Złącza – RJ45, USB, FIREWIRE

NEUTRIK NE8FDP, NEUTRIK NE8FDP-B, NEUTRIK NE8FDV-YK, NEUTRIK NAUSB, NEUTRIK NAUSB-B, NEUTRIK NA1394-B

 
Copyright © 2024 Kable i złącza. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.