PDFDrukujEmail

Połączenia optyczne

Zaledwie kilka lat temu, zastosowanie światłowodów było ograniczone do tak specyficznych zastosowań jak np. emisyjne kamery HD. Od tamtego czasu adaptacja włókien optycznych znacznie się rozrosła. Dziś, kable światłowodowe są szeroko stosowane do przesyłu sygnałów cyfrowych oraz aplikacji sieciowych w przemysłach pro audio, emisyjnym oraz rentalowym / trasowym.

Niektóre przykłady obszernego zastosowania światłowodów to:

  • Transmisje sieciowe (audio, dane lub DMX) na odległość >70m (zastosowania mobline) lub >100m (instalacje), z podłączeniem do profesjonalnego sprzętu (np. miksery) wykorzystujących złącza światłowodowe
  • Transmisje cyfrowych sygnałów wideo HD na odległość >15m (np. DVI, HDMI, KVM) z użyciem media-konwerterów
  • Instalacje zapobiegające ograniczeniom przepustowości
  • Ochrona przed szumem lub interferencjami elektromagnetycznymi
  • Ograniczenie okablowania ze względu na łączenie wielu sygnałów

Wraz z rozwojem urządzeń opartych o transmisję cyfrową zamiast analogwej, przemysł starał się zaadoptować złącza pierwotnie używane do transmisji danych oraz wykorzystywane w przemyśle komputerowym (np. RJ45). Dziś, trend ten kontynuowany jest przy technice światłowodowej. Problemem jednak jest fakt, iż konwencjonalne złącza światłowodowe (ST, LC, SC itd.) zostały zaprojektowane z myślą o permanentnym, jednorazowym podłączeniu. Takie złącza nie są w stanie wytrzymać ostrego traktowania oraz wielorazowego podłączania i rozłączania jakie ma miejsce w przmyśle rozrywkowym np. podczas trasy.

Kryteria projektowe opticalCON

Firma Neutrik, wprowadzącjąc w 2005 roku system złącz światłowodowych opticalCON, rozwiązała szereg problemów związanych z mobilnymi łączami optycznymi. Niezawodna i prosta koncepcja złącz opticalCON wraz z swoją trwałością oraz niewielką potrzebą konserwacji, spotkała się z dużą akceptacją ze strony przemysłów pro audio oraz emisyjnego. Znani wytwórcy profesjonalnego wyposażenia jak i kluczowi użytkownicy emisyjni oraz rentalowi/trasowi ufają złączom opticalCON. Naszym celem jest aby złącza opticalCON stały się standardem takim jakim stał się system etherCON.

System opticalCON bazuje na złączach typu LC-Duplex eliminując ich nieodłączne wady oraz zapewniając tym samym bezpieczne, odporne na kurz oraz wzmocnione połączenie. Złącza opticalCON DUO są kompatybilne z konwencjolnalnymi złączami LC zarówno z przodu jak i z tyłu obudowy, co umożliwia stosowanie okabalowania wraz z tanimi złączami LC lub wzmocnionych przewodów opticalCON w zależnosci od potrzeb.

OpticalCON DUO stostuje się typowo do połączeń sprzętowych w aplikacjach audio, wideo oraz oświetleniowych takich jak: sieci audio oraz DMX, projekcje wideo oparte o optyczne DVI, HDMI czy konwertery KVM, mobline panele LED, zastosowania emisyjne. Podążając za sukcesem opticalCON DUO, nowy system opticalCOn QUAD podwaja liczbę włókien optycznych do czterech na kabel oraz zaprojektowany jest z myślą o połączeniach punkt-punkt. opticalCON QUAD z powodzeniem stosuje się w takich aplikacjach jak routing danych podczas wydarzeń rentalowych / trasowych oraz szczególnie podczas emisji z wozów transmisyjnych. Dla zwiększenia liczby włókien, kabel opticalCON TRIPLE-SPLIT oferuje dwanaście włókien na przewód, rozdzielone po 3 złącza opticalCON QUAD na stronę.

Linia produktów opticalCON powiększa się wraz ze wzrostem zapotrzebowań ze strony naszych klientów. Specjalnie opancerzony przewód X-TREME, dostępny zrówno ze złączami opticalCON DUO oraz QUAD, dostarcza najwyższej możliwej niezawodoności. Łączony kabel opticalCON / powerCON zawiera w sobie z kolei wielokanałowe włókna oraz zasilanie.

 
Copyright © 2024 Kable i złącza. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.