Audio

KOLUMNY GŁOŚNIKOWE

Kolumny głośnikowe są urządzeniami związanymi z przetwarzaniem mocy elektrycznej na akustyczną. Źródłem z którego pochodzą zmienne sygnały elektryczne są różnego rodzaju wzmacniacze mocy, zarówno specjalizowane jak i uniwersalne. Wielkość amplitudy nie oscyluje w okolicach 0 dBu(0,775V) i w przeciwieństwie do urządzeń „sygnałowych” mamy do czynienia z znacznym przepływem prądu elektrycznego. Amplituda w zależności od mocy zestawu może sięgać 100V RMS. Taka sytuacja wymaga stosowania przewodników o znacznym polu przekroju. Konstrukcja kabli opiera się na wykorzystaniu dwóch przewodników do zasilenia pojedynczego przetwornika (zespołu głośnikowego). Spotykane są rozwiązania wielo torowe wśród kabli głośnikowych, dla których ilość żył przewodzących może sięgać ośmiu. Poniżej znajduje się kilka przykładów na zdjęciu.

Więcej…

 

DJ

Urządzenia związane z zagadnieniem DJ są w większości źródłem sygnału na poziomie liniowym tj. amplituda wynosi kilkaset miliwoltów i oscyluje w granicach 0dBu (0,775V). Wielkość sygnału jest podobna dla odtwarzaczy CD, Sammlerów, wyjść liniowych komputerów czy różnego rodzaju procesorów sygnałowych. Nieco odmiennym źródłem sygnału jest gramofon, W najprostszym wariancie źródłem sygnału jest sama wkładka, a amplituda nie przekracza kilku miliwoltów. W wypadku gramofonu wyposażonego w stosowny przedwzmacniacz, wielkość sygnału może również sięgać 0dBu. Do przesyłania sygnału tj. łączenia urządzeń i kabli wykorzystywane są połączenia niesymetryczne. Konstrukcja przewodów jest analogiczna do kabli instrumentalnych, z małą różnicą , na rynku można spotkać kable „sparowane” dla sygnałów stereo. Na zdjęciu poniżej kilka przykładów tego rodzaju kabli.

Więcej…

 
 

WOKAL

Sygnały związane z zagadnieniem wokalu najczęściej pochodzą z różnego typu mikrofonów oraz towarzyszących im procesorów sygnałowych i innych urządzeń towarzyszących. Standardowy profesjonalny mikrofon dynamiczny lub pojemnościowy o impedancji 200 Ohm jest w stanie wygenerować sygnał na poziomie kilku, kilkunastu miliwoltów. Spotykane na rynku mikrofony 600 Ohm dostarczają w prawdzie wyższego poziomu, lecz jest to okupione koniecznością stosowania krótszych kabli, aby nie zdegradować sygnału. Po obróbce w różnego rodzaju procesorach, mikserach itp., sygnały mogą osiągać rozpiętość rzędu pojedynczych woltów i w takiej postaci są wykorzystywane do wysterowania wzmacniaczy mocy lub zapisu/rejestracji ewentualnie masteringu itp. Ze względu na niski poziom i konieczność przesyłu na znaczne odległości sygnał pochodzący z mikrofonów wykorzystuje kable o konstrukcji widocznej na poniższym zdjęciu.

Więcej…

 
 

GITARA I BAS

Technika gitarowa obejmuje zakres sygnałów pochodzących z różnego rodzaju gitar, a dokładniej przetworników gitarowych, modułów aktywnych, efektów i procesorów sygnałowych. Różnorodność rozwiązań stosowanych w gitarach elektrycznych, akustycznych, basowych czy urządzeniach im towarzyszącym, powoduje rozpiętość spotykanych sygnałów w zakresie od pojedynczych miliwoltów do napięć bliskich lub nawet przekraczających 1V.

Więcej…

 
 
Copyright © 2024 Kable i złącza. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.